Круглий стіл «Материнство: гендерний аналіз»

05 листопада 2015

Щорічний круглий стіл «Материнство: гендерний аналіз» відбувся в Острозькій академії 5 листопада. Організатори заходу: кафедра гендерних досліджень і кафедра культурології та філософії НаУОА.

Під час відкриття круглого столу декан гуманітарного факультету, доктор філософських наук, доцент Дмитро Шевчук наголосив на актуальності порушеної теми з огляду на те, як феномен материнства наповнюється соціально-політичними смислами. Кандидат філософських наук, завідувач кафедри гендерних досліджень, доцент кафедри культурології та філософії Марія Петрушкевич зазначила, що хоча тема й охоплює багато аспектів, насправді вона досить вузько представлена в науковій сфері. Цю проблему досліджує медицина, психологія, релігієзнавство, а ось філософське, культурологічне, літературне осмислення материнства — це інша справа.

Студентка 4 курсу спеціальності «Культурологія» Наталія Мічуда розповіла про досвід радянського материнства. Н. Мічуда зазначила, що

«згідно з дослідженнями, у СРСР наявність однієї дитини у сім`ї вважалася нормою, адже жінка працювала нарівні з чоловіком і на 5-й день після пологів уже була вимушена виходити на роботу».

Кандидат філологічних наук, доцент кафедри англійської мови і літератури Лідія Зелінська виступила з темою «Обов’язок і „бажання“: проблема реалізації материнства жіночими персонажами в європейській драматургії кінця XIX-поч. XХ ст.». На прикладах із драматургії Чехова, дослідниця показала, що у творах вказаних періодів статус матері не є тотожним статусу дружини.

Учасники заходу обговорили проблему материнства та суспільного споживацтва, материнства і відповідальності, конструювання материнства в часі. Крім того, відбулися жваві дискусії про роль жінки у суспільстві, роль жінки і чоловіка у вихованні дітей, чоловічі і жіночі обов’язки, про чіткі критерії материнства.