Розпочато дослідження рукописного Корану, знайденого в Острозі

18.09.2013

У фондах Державного історико-культурного заповідника м. Острога уже тривалий час зберігається арабський рукопис Корану, віднайдений на початку 90-их років минулого століття фахівцем Заповідника Олександром Позіховським. Як показало дослідження тексту, цей Коран не лише належить до унікальної культурної спадщини так званих «західних татар» (які мешкали на теренах Литви, Польщі, Білорусі та України з ХIV століття), а й був переписаний саме в Острозі. Тривалий час рукописна книга перебувала у власності нащадків цієї громади.

За словами кандидата історичних наук, старшого викладача кафедри релігієзнавства Національного університету «Острозька академія» Михайла Якубовича, текст датується початком ХІХ століття. Завдячуючи допомозі краєзнавця Миколи Бендюка та фахівців Державного історико-культурного заповідника, з’явилася можливість безпосередньо ознайомитися з цим унікальним рукописом. Виявилося, що цей рукописний Коран переписав Мустафа Адамів, завершивши переписування 9 квітня 1804 року. Збережені усі 114 сур Корану, а також частина молитви, яку читали наприкінці рецитації усього Корану.

«Цікаво, що крім арабського тексту, рукопис містить написи польською та українською мовами, записані арабськими літерами. Вказано й місце написання — Острог. Завдяки цій та іншим особливостям, пам’ятку можна віднести до так званих кетабів — рукописів західних татар. Десятки примірників текстів такого роду текстів збережено в Польщі, Білорусі та Литві, а ось для заходу України це справді велика рідкість», — розповів Михайло Якубович. За словами науковця, західні татари зберігали давню традицію переписування священної книги ісламу аж до минулого століття.

Нагадаємо, що татарська громада існувала в Острозі вже в ХVI столітті. Острозькі татари певний час виконували роль надвірної охорони замку, а в подальшому користувалися значними привілеями, наданими польськими королями. Цікаво, що, згідно з даними архівів, мечеть в Острозі функціонувала ще на початку ХХ століття.

Теги: Якубович, Коран, арабська мова