У Львівській національній науковій бібліотеці презентували енциклопедію «Острозька академія»

29 листопада 2011

У Львівській національній науковій бібліотеці України імені Василя Стефаника 22 листопада відбулася презентація енциклопедії «Острозька академія XVI–XVII ст.», яка побачила світ у видавництві Національного університету «Острозька академія» у 2011 році. У виданні вміщено статті-гасла, які стосуються історії Острозької академії, її культурного контексту, а також історіографії та історичної пам’яті про цей перший вищий навчальний заклад у Східній Європі. Головою редакційної колегії енциклопедії є ректор Національного університету «Острозька академія», Герой України, доктор психологічних наук, професор Ігор Пасічник.

На презентації були присутні вчені, які спричинилися до видання енциклопедії. Це, зокрема, Петро Кралюк — доктор філософських наук, професор, проректор Національного університету «Острозька академія», який розповів про роботу над цим проектом. У виступі вчений зазначив, що хоч до нас дійшло мало документів, які стосуються діяльності академії, але те, що зібрано в енциклопедії, буде слугувати наступним поколінням у дослідженні української історії та культури. Енциклопедія побудована таким чином: оглядові статті про академію та соціокультурний контекст, в якому вона функціонувала; статті про викладачів і випускників академії; діячів культури XVI–XVII ст., які були причетні до її діяльності. Також подано статті про Острозьку друкарню та її видання, статті-гасла про вчених XIX—ХX ст., які досліджували історію Острога та академії, тощо. Видання ілюстровано кольоровими та чорно-білими світлинами, репродукціями портретів і гравюр, старовинних ікон і скульптур.

На презентації виступив також Ігор Мицько — кандидат історичних наук, науковий співробітник Національного університету «Острозька академія», один з членів редакційної колегії видання, який відзначив, що кожна стаття має бібліографічний апарат, що дуже важливо для всіх, хто читатиме енциклопедію. Один з рецензентів енциклопедії — Леонтій Войнович — доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії середніх віків та візантиністики Львівського національного університету імені Івана Франка відзначив, що «Острозька енциклопедія» — це багатий джерельний матеріал для вивчення та дослідження просвітницької діяльності вчених Острозької академії, які заклали міцні підвалини східнослов’янської вищої школи.

Заступник генерального директора Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника, Ольга Колосовська зазначила про важливість співпраці авторів видання з Бібліотекою, зокрема з відділом рідкісної книги та рукописів, де було віднайдено потрібний матеріал для книги, а також подякувала за подаровані Бібліотеці примірники енциклопедії «Острозька академія».