Національний університет «Острозька академія» — наступник першого вищого навчального закладу східнослов’янських народів — Острозької слов’яно-греко-латинської академії. Сьогодні виш визнано одним із найпрестижніших вищих навчальних закладів України.

Університет

Національний університет «Острозька академія» має статус самоврядного (автономного) дослідницького національного вищого навчального закладу. В університеті функціонують наукові центри, лабораторії, спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій.

Наука
Ресурси

Серед ресурсів, що надаються студентам, викладачам, працівникам та гостям університету наукова бібліотека, відділ кадрів, інформаційно-рекламний відділ, відділ міжнародних зв’язків, Центр вивчення спадщини Острозької академії, ресурсні центри, методичні кабінети.

В Національному університеті «Острозька академія» діє п'ять факультетів та Інститут права ім. І. Малиновського, студенти яких навчаються на 18 престижних спеціальностях.

Факультети
Корисне

При Острозькій академії створена велика кількість студентських організацій, а також проектів, у яких студенти беруть активну участь, мають змогу проявити свій творчий потенціал та реалізувати себе.

Експозиційні зали Острозької академії

Експозиція історії Острозької академії – знаходиться в головному корпусі університету та ілюструє історію Острозької академії 1576-1636 рр. та відродженої академії (1994) до сучасності.

Тут експонується чимало оригінальних речей, зокрема, в експозиції представлені монети, кахлі, посуд XVI-XVII ст., знайдені студентами спеціальностей «Історія» та «Культурологія» на археологічних розкопках визначної пам’ятки архітектури XVI ст. – Нової (Круглої) вежі, які проводилися під керівництвом викладача університету та археолога Олександра Бондарчука. Історію Острозької академії ілюструють цікаві експонати та портрети її діячів.

Великий розділ музейної експозиції присвячений новітній історії Острозької академії. Тут експонуються укази президентів, документи відродження та становлення НаУОА, наукові праці викладачів та студентів, подарунки від численних гостей академії. Докладно висвітлюється діяльність різних підрозділів академії, зокрема, Культурно-мистецького центру, спортивного комплексу, відділу міжнародного співробітництва, особлива увага приділяється висвітленню ролі української діаспори у розвитку культури та освіти в Україні.

Гордістю музею є 27-й міжнародний приз «За якість», яким була нагороджена Академія 22 березня 1999 року в Парижі за високу якість навчальних технологій. Окрасою експозиції музею є нумізматична збірка ювілейних українських та зарубіжних монет і медалей.

Важливою частиною музейного комплексу Острозької академії є  діючий православний студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького. В структурі музею храм являє собою єдиний експозиційний розділ, який містить 22 ікони XVIII-ХІХ ст. Приємно усвідомлювати, що цікава та цінна іконописна колекція університету сформувалась завдяки нашим студентам, які за доброю традицією дарують на випускний ікону для храму. 

Серед перлин українського іконопису, зібраного в ОА, – зразки народного примітиву та Острозької іконописної школи.

У храмі експонується і унікальна ікона «Христос-Пантократор і святий Стефан», на якій два хронологічно відмінних за часом написання зображення наклалися дивним чином – композиційно це виглядає так, ніби Стефан затуляє уста Христу.

Трагічна та водночас містична історія ікони не залишає байдужим жодного відвідувача музею.

Експозиція стародруків та рідкісних книг із колекції НаУОА – розміщена в захресті студентсько-викладацького храму преподобного Федора Острозького XVIII  ст. і містить понад 60 стародруків, а також книги XIX – поч. ХХ ст. У ній представлені книги Львівської братської друкарні поч. XVII ст., Почаївської лаври  XVIII ст., Супрасльської друкарні XVIII ст., закордонні видання.

Одним із найцінніших друків, що зберігається в колекції, є унікальний рукописний «Апостол» поч. XVII, переписаний з львівського видання «Апостола» Івана Федоровича 1574 року. Виконаний невідомим монахом у першій третині XVII ст. Це частина Нового Завіту, яка на відміну від Євангелій та «Апокаліпсису» включає «Діяння» і «Послання» святих апостолів.

Більшість книг, що зберігаються в колекції, подаровані для Острозької академії її друзями та меценатами, серед яких – Іван Кардаш, іменем якого і названа книгозбірня.

Експозиція історії приміщень сучасної Острозької академії, що відтворює незвичайну історію будівель, в яких розміщений університет, знаходиться в дермиторії монастиря капуцинів (1775-1832 рр.). Цікавий експонат у «кімнаті пам’яті» – це внутрішня криниця, яка була обов’язковим атрибутом монастирів. 

Після польського повстання 1831 р. монастир закрили, і приміщення стояло пусткою. В 1865-1922 рр. у цих стінах діяло Острозьке жіноче училище ім. графа Дмитра Блудова. Завдяки зусиллям його дочки Антоніни училище стало відомим по всій Російській імперії, тут працювали знамениті викладачі, проводилася науково-просвітницька робота. При училищі існувало Братство ім. Кирила і Мефодія, до роботи в якому була задіяна інтелігенція Волинської губернії та цілої імперії.

У міжвоєнний період у будівлях, які раніше належали монастирю, розмістилася польська вчительська семінарія, а після 1945 р. – радянське педагогічне училище, оскільки територія відійшла до СРСР. Пізніше тут функціонувала середня школа-інтернат (1956-1986 рр.), санаторна школа для дітей із затухаючими формами туберкульозу (1986-1992 рр.), середня школа № 4 (1992-1994 рр.). Вже в 1994 р. всі будівлі були передані Острозькій академії.

Чи не найбільш містичним та захоплюючим етапом ексурсії є підземелля монастирського костелу 1775-1832 рр. із похованнями.

Сьогодні в підземеллях проведено реставрацію приміщень, відновлено зруйновані в ХІХ ст. поховання монахів-капуцинів. Під час реставрації та археологічних розкопок тут віднайдено останки 19 людей, які були перепоховані в криптах. Таким чином, інтер’єр підземель монастирського костелу наближений до того, яким він був у період функціонування монастиря капуцинів.

Підземна художня галерея, розміщена в господарських підвалах монастиря капуцинів (1775-1832 рр.) і є найбільш динамічним експозиційним центром музею, оскільки практично щомісяця у ній відбуваються нові виставки. Сьогодні в залах галереї проведено понад 20 виставок худоджніх робіт митців з України та з-за кордону. Також періодично експонуються картини з художнього фонду музею, який нараховує 256 одиниць зберігання.

Обов’язковим пунктом екскурсії є відвідання Наукової бібліотеки Острозької академії, яка є гордістю університету.

Фонд бібліотеки нараховує понад 300 тисяч примірників книг, серед яких чимало рідкісних видань, унікальних колекцій. Зберігаючи традиції, наукова бібліотека водночас впроваджує нові бібліотечно-інформаційні технології.