Марина Ставнійчук: «Єдиний шлях для України – це шлях миру»

31.03.2017

У Національному університеті «Острозька академія» 31 березня відбулася зустріч із відомим юристом, кандидатом юридичних наук, головою правління громадського об’єднання «За демократію через право» Мариною Ставнійчук.

Для студентства Острозької академії Марина Іванівна прочитала лекцію, присвячену ідеї місії України як будівничої нової Європи.

«Я хочу, щоб ми сьогодні разом поміркували над проблемами пошуку нового світового та європейського порядку, над майбутньою роллю і місцем України в Європейській спільноті, а головне, що нам треба зробити передусім у цьому напрямку. Ми сьогодні знаходимося у надзвичайно складній ситуації. З огляду на декілька серйозних парадоксальних обставин світового порядку, трендів його розвитку. Генеральною Асамблеєю ООН у вересні 2015 року ухвалено „Порядок денний в галузі сталого розвитку на період до 2030 року“, що виводить на перший план стабільний розвиток на зміцнення загального миру в умовах більшої свободи до 2030 року. Він визначає 17 цілей та 169 пов’язаних з ними завдань. Разом з тим, доповідь Мюнхенської конференції з питань безпеки 2017 року має песимістичний характер — пост-правда, пост-захід і пост-порядок — основні її тренди. Мені здається, що вперше з часу доповіді холодної війни Путіна, як назвали доповідь президента Росії у 2007 році, Мюнхенська конференція з питань безпеки фіксувала ситуацію небезпеки для демократії, підрив ліберального міжнародного правопорядку, підрив системи міжнародної та європейської безпеки»,

зауважила Марина Ставнійчук.

Також Марина Ставнійчук вважає, що на часі новий план конкретних заходів щодо миротворення в Україні. За її словами, спочатку має бути правильна міжнародно-правова оцінка ситуації, далі — перемовини у порядку, визначеному міжнародним правом щодо запровадження Міжнародної тимчасової адміністрації, запровадження перехідного правосуддя, міжнародно-поліцейський контингент, демілітаризація території, вирішення проблем екологічної катастрофи, економічно-фінансового забезпечення, соціальних проблем. І лише тоді — повернення до практичного відновлення та формування влади в Донбасі.

«Не треба забувати, що практично зараз мова йде про варварство, немислиме для країн, які вважають себе цивілізованими. І це правда. Я вважаю, що єдиний шлях для України — це шлях миру. Нам треба усе зробити, щоб не допустити „замороження конфлікту“ за аналогією Придністров’я або Нагорного Карабаху. Не можна допустити виключно воєнного порядку вирішення конфлікту, який пропагується яструбами війни»,

переконана Марина Ставнійчук.

Лекція викликала жваву дискусію серед аудиторії, під час якої охочі мали можливість висловити власну думку й поставити питання щодо проблем інтеграції української освіти у європейський простір, дисбалансу між наукою і практикою юриспруденції України тощо.

«Найстаріший університет України говорить сам про себе. Атмосфера, повітря, відкриті світлі обличчя, енергійний і мудрий ректор — усе це надзвичайно приємно вражає. Для мене було дуже важливо поговорити з молоддю про актуальні питання, які потрібно вирішувати в Україні в контексті утвердження нашої європейськості. Мені здається, що аудиторія мене почула»

поділилася враженнями Марина Ставнійчук.

Теги: Острозька академія, Марина Ставнійчук, Демократія