В Острозькій академія відзначили День народження засновника вишу – князя Василя-Костянтина Острозького.

16 лютого 2017

Для Національного університету «Острозька академія» 15 лютого особлива дата, адже саме в цей день виповнюється 491 рік з дня народження Василя-Костянтина Острозького. Це український князь, магнат, воєнний, політичний і культурно-освітній діяч, меценат Великого Князівства Литовського. Один з найзаможніших і найвпливовіших магнатів Великого Князівства Литовського у Речі Посполитій, сенатор Речі Посполитої та засновник Острозької академії.

Часи князювання Василя-Костянтина Острозького характеризувалися значним розквітом української культури та освіченості народу. Завдяки його зусиллям Острог став центром національної та духовної експансії. У володіннях Василя-Костянтина Острозького культура на кілька десятиліть випередила політику; зневажена поляками православна Русь не хотіла бути «дурною Руссю».. Навколо князівської резиденції в Острозі утворився гурток (академія) слов’янських та грецьких учених, публіцистів теологів та богословів.

З нагоди Дня народження князя Василя-Костянтина Острозького музей НаУОА та Музей книги та друкарства міста Острога запрошували всіх охочих долучитись до акції «Раритети князівської бібліотеки». Усі, хто відвідав колекцію стародруків та рідкісних видань музею ОА мали унікальну нагоду побачити книги, які гортали студенти академії XVI ст., почути їх незвичайні історії, привітати князя листівкою та зробити красиве фото.

Саме за сприяння Василя-Костянтина Острозького в Острозі була зібрана велика бібліотека, яка включала в себе грецьку та західноєвропейську богословську літературу, передруки античних творів, словники, космографії, граматики та інше.

Старший науковий співробітник Музею книги і друкарства в Острозі Анатолій Хеленюк зіграв роль князя та розповів усім гостям про історію перших книг в Острозі.

«Книги, які вам представлені були першими екземплярами книгодрукування. Аркуші, до яких можна тепер доторкнутися гортали перші спудеї Острозької академії, а саме Петро Конашевич Сагайдачний, Мелетій Смотрицький, Йов Борецький та багато інших відомих культурних, освітніх та політичних діячів»,

говорить Анатолій Хеленюк.

Також з нагоди Дня народження князя Василя-Костянтина Острозького у мистецькій галереї Острозької академії художник-реставратор, історик, мистецтвознавець, краєзнавець, колекціонер Микола Бендюк прочитав лекцію «Таємниці портретів князів Острозьких».

«Точної дати народження князя Василя-Костянтина Острозького досі достовірно невідомо. Багато історичних документів подають різні версії. Але точно знаємо, що славнозвісний князь народився в лютому після свята Громниці. Тепер більш відомого під назвою Стрітення. Тому доречніше День народження Острозького відзначати цілий тиждень»,

розповідає лектор Микола Бендюк.

Також учасники заходу дізналися як насправді виглядали князі Острозькі, де зберігаються оригінали портретів, чому зник оригінал зображення засновника НаУОА та хто і навіщо створював підробки.