День української писемності та мови в Острозькій академії

10.11.2017

У Національному університеті «Острозька академія» до Дня української писемності та мови, який відзначають 9 листопада, відбулася низка наукових та масових заходів.

У цей день в університеті ключовою подією була дискусія у межах міжнародної платформи «Острог Forum 2017», присвячена обговоренню важливості української мови у національній безпеці нашої держави. Чергове засідання платформи «Острог Forum 2017» відкрила дружина Президента України Марина Порошенко.

«Мовне питання завжди було актуальним для України, а в часи спекуляції з боку країни-агресора, воно набуло особливої ваги. Анексія Криму та окупація Донбасу показали очевидний вплив мови на безпеку країни. Ми усвідомили, що мовний кордон — це найважливіший кордон в інформаційній війні. Сьогодні нашим спільним завданням має стати розуміння статусу української мови, а також розвиток і зміцнення престижу рідної мови. Чотири століття у нас намагалися відібрати мову. Ми пережили 58 хвиль заборони вжитку української мови. Царський і радянський режими написали понад 400 історичних документів, які демонстрували агресивну політику Москви, спрямовану на знищення нашої мови. Тисячі людей віддали своє життя щоб сьогодні ми з вами могли спілкуватися рідною мовою. Так, у січні 1918 року в Києві більшовиками всього за кілька днів було розстріляно п’ять тисяч осіб, які розмовляли українською, носили національний одяг або у кого в хаті висів портрет Тараса Шевченка»,

зауважила Марина Порошенко.

Також Марина Порошенко нагородила переможців Всеукраїнського конкурсу для студентської та учнівської молоді «Рідна мова у контексті творчості Уласа Самчука (герменевтичний аспект)» та вручила подяки проректору з навчально-виховної роботи Руслані Каламаж за організацію цього щорічного конкурсу і розпорядниці спадщини Уласа Самчука Оксані Бризгун-Соколик за ініціативу його проведення й фінансування.

Крім цього, відбулися масовий захід «Поетичний марафон» та акція «Академія у вишиванці». Напередодні святкувань до Острозької академії приїхали брати Капранови із презентацією книги «Майдан. Таємні файли».

Актуальні проблеми культури української мови та мовлення обговорювали 9-10 листопада на VI Всеукраїнській науково-практичній конференції, яка зібрала в Острозькій академії провідних філологів з усієї України.

Традиційно студенти та викладачі взяли участь у Всеукраїнському радіодиктанті національної єдності. Також на усіх чекав конкурс риторичних промов «Ода рідній мові», презентація унікального репринтного відтворення Острозького стародруку 1607 року «Лікарство на оспалий умисел» за участю професора Віктора Мойсієнка, виставка «Історія української мови у контексті історії Острозької академії» та презентація збірника «Острозька давнина» за участю керівника Центру вивчення спадщини князів Острозьких, кандидата історичних наук Ігоря Тесленка. Випускник Острозької академії, директор Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного Владислав Берковський розповів про архівну спадщину України та її використання.