Дискусія про університет та цінності

25.05.2016

До Національного університету «Острозька академія» 24 травня 2016 року завітала Наталія Бойченко — доктор філософських наук, дослідниця ціннісно-етичного виміру сучасного університету.

Лекція та дискусія, які вона провела, були присвячені темі: «Університет і цінності». Зустріч було організовано в рамках дискусійної платформи «Місія сучасного університету», що проводиться з нагоди 440-річчя Острозької академії. Зокрема, в рамках цього заходу, студенти та викладачі мали можливість почути про цінності та їх реалізацію, етичні правила та європейські стандарти цінностей, а також про їх стосунок до сучасного університету.

«Говорячи про європейські цінності, ми маємо на увазі певні репрезентативні положення, що відображають основу на якій будується та розвивається Європа. Стрижнем європейських цінностей виступають ліберальні фундаментальні права та свободи людини, демократичні принципи державного устрою, а також правова й соціальна держава»,

зазначає Наталія Бойченко.

До свого заняття лекторка включила практичну частину, в якій йшлось про етичні кодекси в університетах. По завершенню студенти розпочали палку дискусію про роль кодексів в навчальних закладах.

Враженнями від лекції ділиться студентка спеціальності «Журналістика» Олена Клинова:

«Зустріч була цікавою. Доречно було сказано про етичні правила і кодекси для університетів. Але думаю, головне це не писані статути, а належність їх сприйняття самими студентами. Щоб написане сприймалось буденною нормою, а не вимушеністю».

«Дискусія про ціннісний вимір університету сьогодні як ніколи актуальна. Кажуть, що ми живемо в часи нігілізму, коли цінності зникають і ми втрачаємо смислові орієнтири. Університети можуть бути „острівцями“, де цінності діють і зберігаються, де вони транслюються індивіду, вливають на його соціалізацію та далі поширюються в соціальних практиках. Окрім теоретичних аспектів ціннісного виміру університету, Наталія Бойченко продемонструвала конкретні приклади, звертаючись до кейсів декількох українських університетів. Зокрема, йшлося про етичні кодекси, що існують у ВНЗ. У нашому університеті існують певні правила та норми, яких ми дотримуємося і які складають частину нашої інституційної ідентичності. Однак, думаю, сьогоднішня дискусія і ті ідеї, на яких акцентувала увагу Наталія Бойченко, спонукають почати спільну розмову між студентами, викладачами та адміністрацією, аби норми та цінності сучасної Острозької академії актуалізувати, більш чітко сформулювати, а головне спільно визнати і скріпити „суспільним договором“, що, без сумніву, сприятиме їх дотриманню та виконанню»,

зазначив координатор дискусійної платформи «Місія сучасного університету», декан гуманітарного факультету Дмитро Шевчук.

Під час лекції пані Бойченко також презентувала свою монографію під назвою «Сучасний університет: ціннісно-етичний вимір». Авторка подарувала бібліотеці НУ «Острозька академія» комплект книжок та монографій.

Теги: Острозька академія, Наталія Бойченко, Місія сучасного університету, Університет і цінності