В Острозькій академії відзначили День народження фундаторки вишу – Гальшки Острозької

23 листопада 2016

Попередницею Національного університету «Острозька академія» була Острозька слов’яно-греко-латинська школа (академія). Вона є найстарішою українською науково-освітньою установою, яка була заснована в 1576 році князем Костянтином-Василем Острозьким у своєму родовому місті Острозі. Велику суму коштів на розбудову академії надала його племінниця — княжна Гальшка Острозька. Вона виділила на розбудову освіти в Острозі 6000 грошей лічби литовської. З того часу Гальшку Острозьку вважають фундаторкою Національного університету «Острозька академія».

Точної дати народження княжної невідомо, проте за деякими версіями вона народилася 19 листопада в 1539 на Поділлі. В Острозькій академії завжди шанують славу історичних діячів, які доклали певних зусиль задля розбудови університету. Тому до Дня народження фундаторки вишу Гальшки Острозької вирішили поставити музично-театральну постановку «Свої вогні запалює Острог», в якій показали життєву історію надзвичайно сильної та прекрасної жінки.

Організували виставу режисер-постановник Галина Гандзілевська, диригент Юлія Полонська та хореограф Марія Ципящук.

Гальшка Острозька була надзвичайно красивою і водночас роковою жінкою. Вона була багатша за польського короля, але фантастичні статки стали для спадкоємиці найзаможнішого роду — прокляттям. Разом з величезним багатством вона отримала тяжку долю і багато душевного болю.

Через неї до кінця життя так і не одружився український гетьман Дмитро Вишнивецький. Її руки просили сотні заможних чоловіків Русі та Великопольщі, адже шлюб з представницею роду Острозьких наділив би безмежною владою, великим багатством і неофіційним статусом «короля».

Унікальність постановки в тому, що в ній були використані автентичні тексти з Острозької Біблії: звернення Князя Острозького, Герасима Смотрицького та Івана Федоровича. Актор в образі Дем’яна Наливайка читав власну поезію цього історичного персонажа.

Відповідно до режисерського задуму, Гальшку показали в різних її вікових періодах, що були ключовими моментами в її житті. Переживання княжної були передані через спів хору та хореографію. Хор виконував острозький розспів 16 століття та багато інших композицій, які створювали неповторну атмосферу того періоду. Фінал був підсилений психологічними прийомами. Зокрема, для підкреслення вагомості і сили плеяди засновників Острозької академії була використана техніка психодрами (геносоціограми).