Литовсько-польсько-українській військовій бригаді присвоять ім'я князя Костянтина Острозького

02.06.2016

Тристороння Mіжпарламентська асамблея Верховної Ради України, Сейму Литовської Республіки та Сейму і Сенату Республіки Польща днями ухвалила спільну декларацію за результатами дводенного засідання асамблеї і звернулася до урядів трьох країн із пропозицією присвоїти литовсько-польсько-українській військовій бригаді ім’я видатного воєводи і князя Костянтина Острозького.

Нагадаємо, що ця ідея виникла ще два роки тому в Острозькій академії, коли в Острозі святкували 500-річчя перемоги у битві під Оршею, в якій об’єднані війська Великого князівства Литовського та Королівства Польського змагалися з військами Московського царства. Командувачем об’єднаних військ був український князь Костянтин Іванович Острозький, резиденція якого знаходилася в Острозі.

«Це добра символічна згадка для нас, яка свідчить про те, що коли ми стояли пліч-о-пліч, то спільно зупиняли агресора. Ми все зробимо для того, щоб вільні народи Європи і світу продемонстрували, що ніхто і ніколи не має права ігнорувати міжнародні угоди, волю людей до власної незалежності і самобутності»,

запевняє голова Верховної Ради Андрій Парубій.

Таку ініціативу Сторони зустрічі внесли у спільну Декларацію за підсумками засідання Міжпарламентської асамблеї.

Крім цього, учасники асамблеї обговорили питання про відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому.

«Надгробок князя Костянтина Острозького, який знаходився в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври, був знищений у 1941 році під час Другої світової війни. На початку відродження Острозької академії у 1994 році ми також намагалися реалізувати ідею відтворення надгробка. Утім для цього потрібні були значні фінансові ресурси. Зараз цю ідею усіляко популяризує головний редактор видавництва „Балтія-Друк“ Віргініюс Строля, з ініціативи якого побачило світ видання „Князі Острозькі“ — переможець Всеукраїнського рейтингу „Книжка року“. І саме на Міжпарламентській асамблеї вирішили, що Україна, Польща і Литва готові долучитися до цього й упродовж одного-двох років в Успенському соборі буде відтворений надгробок Костянтина Івановича Острозького, споруджений свого часу князем Василем-Костянтином Острозьким — засновником Острозької академії»,

розповів краєзнавець Микола Бендюк.

Це буде точна копія надгробного пам’ятника, заввишки 7 метрів, яка стане не лише скульптурною, а й архітектурною спорудою. Унизу розміщуватиметься власне сам нагробок князя Костянтина Острозького, а зверху — металева конструкція, яка була на оригінальному пам’ятнику.

Проект реалізовуватимуть скульптори з України і Литви. Наразі вони створили модель у співвідношенні 1:15, у вересні планують створити модель 1:5, яку вже будуть переносити у точну копію масштабом 1:1.

Теги: Острозька академія, Костянтин Острозький, Mіжпарламентська асамблея