Шляхами древніх світів тепер можна пройти в Острозі

27.10.2015

Виставково-освітній проект «Шляхами древніх світів» стартував у Мистецькій галереї Національного університету «Острозька академія».

Виставка «Світ Трипілля» була організована спільно з благодійним фондом «Платар. Пам’яті Сергія Платонова». У галереї Острозької академії виставлено близько 200 предметів давньої доби української історії, які ілюструють суспільний, економічний та духовний устрій пращурів українців. Посуд, зооморфна та антропоморфна пластика, інструменти, мідна, кам’яна і кістяна зброя, моделі храмів і ще чимало доказів того, що українська культура має кількатисячолітню історію, тепер доступні для студентів Острозької академії. На відкритті виставки були присутні, зокрема, генеральний директор фонду «Платар» Інна Подгородецька, куратор виставки Марія Моторжина, директор наукових програм фонду «Платар» Ірина Ліпінська, художник-декоратор Слава Займак. Презентацію розпочав ректор університету Ігор Пасічник.

«Якось українцям дуже не щастить з історією. Щойно формується нова культура, новий історичний пласт, обов’язково якийсь інший народ цей пласт забирає. Однак є речі, які неможливо просто забрати — у землі залишаються не лише корисні копалини, але й пам’ятки нашої культури. І от ця культура — найцінніше...»,

зауважив ректор.

«Цікаво подивитися на речі людей, які жили за тисячі років до нас. Безумовно, усім нам потрібно знати, що було колись, хто жив на наших територіях. Те, що я побачив — це культура, яка в пізнанні себе і природи досягла високого рівня. Такі виставки дозволяють багато чого зрозуміти»,

розповідає студент факультету міжнародних відносин НаУОА Василь Онищук.

За словами організаторів, деякі вироби унікальні і не мають аналогів серед знайдених за останні сотні років. Глиняні моделі будівель, наприклад, датуються V-IV тисячоліттям до н. е. Їх могли використовувати в обрядах, пов’язаних з будівництвом, зокрема, з будівництвом храмів. Аналоги таких споруд і символіка, що їх оздоблює, зустрічаються хіба що в давній архітектурі Єгипту та Месопотамії V-II тисячоліття до н. е.

«Читати історію — це одне, і зовсім інше — бачити її на власні очі. Виставка мене вразила. Дуже цікаво дивитися на предмети побуту й розуміти, що ними користувалися кілька тисячоліть тому. Такі виставки сьогодні дуже потрібні, адже вони нагадують нам, ким були наші предки і як вони жили»,

ділиться враженнями студентка гуманітарного факультету Олена Воробйова.

Ідея створення проекту належить українському підприємцю, політику Сергієві Таруті, який у травні 2015 року приїжджав до Острозької академії.

«Сергій Тарута — освічена, свідома людина, яка зробила величезний внесок у збереження української культури. Він розуміє, наскільки важливими для кожної держави є всі ці пам’ятки, і дуже хотілося б, аби якомога більше людей розуміли це також. Українці думають, що їм немає чим пишатися. Я зовсім не згодна, і виставка „Світ Трипілля“ ― свідчення на мою користь. Ми не просто частина Європи, а частина світу, і нам не потрібно доводити це. Можливо, ми не є колискою цивілізації, але ми, однозначно, стояли біля її витоків»,

каже Марія Моторжина.

Під час відкриття «Світу Трипілля» аудиторія мала можливість і подивитися на експонати, і почути чимало цікавих історій від І. Ліпінської та ректора Ігоря Пасічника.

Виставка «Світ Трипілля» у Мистецькій галереї Острозької академії триватиме до кінця навчального року, а відвідати її можна з понеділка по п’ятницю, з 15:00 до 18:00. У суботу і неділю — за попереднім замовленням.

Теги: Острозька академія, Платар, Тарута, Трипілля, виставково-освітній проект