ІІІ Всеукраїнська наукова конференція «Філософія як культурна політика сучасності»

25.10.2015

Всеукраїнська наукова конференція «Філософія як культурна політика сучасності» відбулася в Національному університеті «Острозька академія» 23-24 жовтня. Цьогоріч захід відбувся втретє.

«Участь у конференції взяли близько вісімдесяти осіб, хоча з огляду на політичні й економічні причини, до нас приїхали, на жаль, не всі. Було дуже приємно, що наші студенти-культурологи 3-4 курсу взяли активну участь у заході, і їх рівень підготовки нічим не відрізнявся від старших колег»,

розповідає заступник декана гуманітарного факультету НаУОА з наукової роботи, кандидат філософських наук, старший викладач Максим Карповець.

Щоб презентувати свої дослідження, до Острозької академії приїхали науковці з Києва, Донецька, Рівного тощо.

«Регіонально конференція була доволі-таки широкою. Навіть із Росії, з Москви, були аспіранти й студенти, що перетворило нашу конференцію зі всеукраїнської на міжнародну. Тому я вважаю, що є значні перспективи розширення масштабів нашої конференції»,

додав М. Карповець.

Щодо тематики наукових робіт, то вчені-філософи звернули особливу увагу на соціокультурну ситуацію сучасності, на те, яким чином філософія може посприяти змінам на краще, який потенціал філософії в сучасній культурі, чим є філософія зараз, чим є постмодерн, модерн, і як можна осмислити людину в цих координатах.

Інший блок був присвячений практичним способам вирішення філософських проблем. Наприклад, однією з головних тем була філософія освіти, до дослідження якої долучилися представники Інституту філософії з Києва. Ця секція була своєрідним продовженням нещодавньої дискусії «Університет в університеті», усі доповіді й розмови зосереджувалися на майбутньому, на місії університету.

Конференція відбулася в традиційному форматі. Спочатку виголосили вітальне слово перший проректор з навчально-наукової роботи НаУОА, доктор філософських наук, професор Петро Кралюк, заступник кафедри культурології та філософії Микола Зайцев, декан гуманітарного факультету Дмитро Шевчук. Після цього гостям провели екскурсію університетом.

«Для багатьох це було культурним шоком, справжнім відкриттям для тих, хто приїхав здалеку. Дехто навіть поділився, що університет нагадує виші, описані провідними письменниками сучасності. Тобто це справді для них осередок освіти й культури, середньовічного духу, чого бракує не тільки в Західній Україні, а й в Україні взагалі»,

зауважив Максим Карповець.

Під час секцій спочатку виголошувалися доповіді, потім було їх обговорення. Науковці показували презентації, ділилися власними статистичними даними, отриманими під час проведення досліджень.

Наостанок Максим Карповець розповів про перспективи проведення конференції, зокрема про те, що стосується її формату:

«Можливо, надалі ми подумаємо про зміну формату, але характер заходу вимагає діалогічності, бо вже сама назва конференції — проблемна, неоднозначна, і це спонукає до роздумів і дискусій, тому іншим варіантом може бути круглий стіл, можливо, навіть скайп-зв’язок. Щоправда, це на перспективу, тому що конференція ще зовсім молода, і майбутнє тільки вимальовується».

«Конференція „Філософія як культурна політика сучасності“ відбувається в Острозькій академії уже втретє. Ми раді, що коло учасників із кожним роком стає все ширшим і навіть поступово виходить за межі України. Для Острозької академії це важливий захід, адже дає можливість налагоджувати співпрацю з науковими інституціями та науковцями, які досліджують сучасні філософські проблеми»,

каже декан гуманітарного факультету НаУОА Дмитро Шевчук.

Партнерами Острозької академії в організації конференції є Інститут вищої освіти НАПН України та Українське товариство філософії освіти. Усі матеріали конференції були опубліковані в науковому збірнику.

Теги: Острозька академія, конференція, Зайцев, Шевчук, Карповець, філософія, гуманітарний факультет