Студентські дебати «Україні потрібна децентралізація»

25.09.2015

У Національному університеті «Острозька академія» 24 вересня відбулися дебати «Україні потрібна децентралізація». Організували захід представники неприбуткової організації «Democracy reporting international» («DRI»), Острозької академії та КНУ ім. Т. Шевченка. Участь у дебатах взяли студенти різних факультетів НаУОА.

Дебати проходили в традиційному кембриджському форматі. Учасники були поділені на дві команди парламентарів. Одна мала виступати за децентралізацію, інша — проти.

«Ми обрали для обговорення децентралізацію, оскільки зараз це одна з найгарячіших та найдискусійніших реформ. Ми вже проводили дебати у Львові та Чернівцях, зараз в Острозі, потім поїдемо до Одеси й Харкова. Дуже цікаво почути думку студентів. Ми знаємо, що про це говорять депутати та експерти в Києві, але не знаємо ставлення до всього цього молоді в регіонах, а реформа проводиться саме для регіонів. Студенти є найбільш живим голосом у цьому процесі»,

каже проектний менеджер «DRI» Аліна Свідерська.

Захід складався з чотирьох етапів: спочатку представник команди, яка хоче децентралізації, озвучив тези на підтримку своєї ідеї, а представник іншої команди — свої думки, з урахування того, що сказав попередній доповідач. На другому етапі головні спікери команди «за» та команди «проти» мали по черзі навести додаткові аргументи на захист своїх позицій та довести помилковість певних тез команди-супротивника. Під час третього етапу учасники могли поставити 2 питання команді-супротивнику. Четвертий етап — озвучення висновків, зроблених кожною командою під час дебатів, та остаточні аргументи, які доводять переваги саме цієї конкретної ідеї.

«Децентралізація необхідна тому, що це сприяє прозорості управління. Децентралізована держава — ефективна держава, адже всі ресурси залишаються на місцях, і громада сама вирішує свої проблеми. Існує чіткий розподіл повноважень — усі елементи держави працюють, як годинник. У нецентралізованій державі ми можемо контролювати владу, тому її представникам вигідно дотримуватися власних обіцянок»,

зазначив у своїй доповіді головний спікер команди «за» Максим Безека.

Інша команда зауважила, що навіть для країн з високим рівнем доходу допустимий рівень децентралізації є обмеженим, адже децентралізація може призвести до економічного дисбалансу регіонів. «Також децентралізація не вирішує проблему регіонального сепаратизму — надання самостійності зробить можливим подальше прагнення громад до відокремлення», — ішлося в доповіді противників децентралізації.

Оцінювало учасників компетентне журі: експерт-консультант Конституційної Комісії, провідний юридичний радник організації «DRI» Андрій Козлов, який брав участь у всіх процесах дослідження та планування обговорюваної реформи; експерт-тренер, який уже не один рік займається дебатами — Віталій Власюк та керівник проекту «DRI» в Україні Наталя Гладкова.

За результатами оцінювання, перемогла команда, яка підтримувала децентралізацію. Також журі обрали найкращого оратора. Ним став Тарас Козаченко. Команда-переможець поїде на на фінальне змагання до Києва.

«Democracy Reporting International» («Підтримка демократичного та прозорого процесу реформ в Україні») — безстороння, незалежна, неприбуткова організація, заснована в Берліні, яка здійснює регулярний моніторинг та оцінку політико-правових реформ в Україні.

Організація займається створенням ексклюзивних аналітичних матеріалів та експертних коментарів щодо основних політико-правових реформ; влаштуванням тематичних конференцій, громадських форумів та круглих столів в областях, столиці та в країнах ЄС; надає технічну допомогу громадським організаціям, платформам та рухам, проводить студентські дебати в регіонах та конкурси студентських есе.

«DRI» допомагає шукати місцеві способи сприяння здійсненню права громадян брати участь у політичному житті країни, що закріплене загальною декларацією прав людини та Міжнародним пактом про громадянські та політичні права.

Теги: Острозька академія, дебати, децентралізація