Презентація збірки «Українське повсякдення ранньомодерної доби»

21 травня 2015

Видання «Українське повсякдення ранньомодерної доби» презентували 20 травня в Національному університеті «Острозька академія». Автори — історики Ірина Ворончук та Владислав Безпалько — розповіли студентам про створення книги та показали костюми тієї доби.

Збірка містить 320 документів з історії життя волинського народу XVI ст. Основою для матеріалу стали актові книги тогочасних гродських і земських судів. У книзі можна прочитати про стосунки всередині волинських станів, взаємин між ними, а також про тогочасний український соціум: міщанство, селянство, духовенство, рядову шляхту та різні етнічні групи.

Інвентарі, опубліковані у збірнику, містять детальний опис дворів шляхетських маєтків: їх внутрішнього планування, будівельних матеріалів дворових споруд, вигляду господарських і житлових приміщень, інколи навіть інтер’єрів та меблювання кімнат різного призначення, господарського начиння тощо.

Видання дозволяє поглянути на тогочасні процеси і явища буденного людського життя під новим кутом зору. Книга показує повсякденний устрій міського життя. Можна спостерігати стосунки між різними верствами, а також відносини українського населення з іншими етнічними верстами.

За словами авторів, книгу вони створювали декілька років. Для цього перечитали 160 актових книг та монографій. У документах містилися мініатюри з повсякденним одягом. Це дозволило художнику Сергію Шаменкову зробити реконструкцію зовнішнього вигляду українських селян та шляхтичів XVI ст. Декілька костюмів під час презентації показали і студентам.