Керівник науково-дослідного центру Острозької академії взяв участь у парламентських слуханнях

17.12.2015

Парламентські слухання «Про реформу охорони здоров’я в Україні» відбулись у Верховній Раді України 16 грудня. Участь у заході взяв і керівник науково-дослідного центру «Екологія людини» НаУОА, експерт Реанімаційного пакету реформ за напрямком «Громадське здоров’я», кандидат медичних наук Ігор Гущук.

Проводив засідання Перший заступник Голови Верховної Ради Андрій Парубій. «Нам доводиться проводити реформи майже у всіх сферах суспільного життя. Така доля нашої держави, що нам доводиться одночасно і вести війну на сході, і реформувати всі сфери... Але ще раз хочу зазначити, що однією з найбільш важливих для пересічної людини, для громадянина України є реформа охорони здоров’я»,

зауважив А. Парубій, відкриваючи захід.

Участь у засіданні, крім народних депутатів, узяли також представники уряду, Адміністрації Президента України, Міністерства охорони здоров’я, інших центральних та місцевих органів влади, науковці, лікарі, представники міжнародних громадських, медичних і волонтерських організацій.

Під час слухання учасники розповідали про те, чого вже було досягнуто в галузі медицини за останній час, про перешкоди, з якими їм довелося зіштовхнутися, а також обговорили ті проблеми галузі, які існують зараз та поділилися думками щодо шляхів вирішення цих проблем. Головним питанням, винесеним на слухання, стало формування державної політики в сфері охорони здоров’я.

«Реформа — це не процес, який починається й закінчується якогось певного дня. Це процес, який починається і триває постійно, тим більше в медицині, адже медицина йде вперед, розвиваються технології, управління тощо. Тому ми повинні почати й паралельно робити дуже багато, починаючи з адаптації європейських протоколів в Україні й закінчуючи розрахунками вартості послуг, використаних у рамках цих протоколів»,

зауважив Міністр охорони здоров’я України Олександр Квіташвілі.

Засідання охопило широке коло проблем вітчизняної медицини: йшлося про забезпечення гарантованого доступу кожної родини до системи первинної медичної допомоги, забезпечення медичної допомоги породіллям, дітям та соціально незахищеним верствам населення, пацієнтам з орфанними хворобами, пацієнтам із обмеженими можливостями, про ефективні правові організаційні інструменти, про затвердження моделі розрахунку та розрахунку собівартості медичної послуги тощо. Ігор Гущук у своїй доповіді зосередив увагу на розбудові системи громадського здоров’я.

«Мене як фахівця з громадського здоров’я, який все своє професійне життя віддав профілактичній медицині, надзвичайно хвилює питання здійснення реформ в цьому контексті. Всі ми бачимо, що на сьогодні профілактична складова в діяльності галузі практично нівельована. Відсутня чітка державна політика у сфері громадського здоров’я... Як наслідок, заходи дублюються, кошти використовуються неефективно й основна мета — продовження життя і зміцнення здоров’я населення — не досягається. Тому під час організації нової національної системи охорони здоров’я питання щодо розбудови системи захисту громадського здоров’я повинні бути ключовими»,

вважає Ігор Гущук.

Також керівник науково-дослідного центру «Екологія людини» НаУОА зазначив, що

«проблеми, які існують у сфері захисту громадського здоров’я, створюють загрозу національній безпеці держави й потребують оперативного вирішення... Держава, здійснюючи заходи щодо зменшення тиску контрольних органів на бізнес, повинна забезпечити захист життя і здоров’я своїх громадян від ризиків негативного впливу шкідливих чинників середовища життєдіяльності людини. Для вирішення вказаних проблем та розбудови системи захисту громадського здоров’я в Україні необхідно підготувати та прийняти відповідні нормативно-правові акти: концепцію, стратегію, закон».

Перший заступник Голови ВР України Андрій Парубій запевнив учасників дискусії, що всі їхні пропозиції будуть відображені в рекомендаціях, підготованих за результатами цих парламентських слухань.