Схід і Захід – як позбутися роками нав’язаних стереотипів

12.06.2015

В Острозькій академії 11 червня відбулося засідання відродженого Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді.

Створення дискусійних майданчиків серед молоді з різних регіонів України сьогодні актуальне по-особливому. Адже для української інтеграції в Європу спочатку потрібно провести інтеграцію всередині країни. Нагадаємо, ще 2006 року під час проведення всеукраїнської конференції «Дні науки» в Національному університеті «Острозька академія» студентами-політологами Острога, Одеси та Києва під патронатом головного редактора всеукраїнської газети «День» Лариси Івшиної було створено Острозький клуб вільного інтелектуального спілкування молоді. Метою діяльності клубу стала внутрішня інтеграція студентської спільноти як шляхом наукового обговорення гострих суспільно-політичних проблем, так і за допомогою безпосереднього неформального спілкування молодих людей. Зустрічі учасників Острозького клубу відбувалися в Одесі, Сімферополі, Харкові, Луганську, Донецьку, Чернівцях, Острозі тощо. Засновники Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді прагнули об’єднати студентську молодь навколо ідеї україноцентризму і робили для цього конкретні практичні кроки.

Цьогоріч студенти Острозької академії вирішили відродити діяльність Острозького клубу. Через два роки перерви (останнє засідання ОК відбулося у березні 2013 року) активна молодь Донецька, Дніпропетровська, Запоріжжя, Вінниці та Острога зібралася в Острозькій академії, щоб обговорити проблему подолання стереотипів, нав’язаних роками, щодо жителів Сходу і Заходу України.

«Нам нав’язували стереотип, що українці — селянська нація, яка не здатна побудувати свою державу. Другий стереотип — це те, що Україна ніколи не була державою. Його прищепили рядянські історики, ампутувавши найменші спогади про наше славетне минуле. Третій стереотип — це те, що Схід і Захід України різний. Під час передвиборчих перегонів це особливо відчутно, коли політики спекулюють на мовному питанні, зовнішньополітичних орієнтирах тощо. Наше з вами завдання — за допомогою таких зустрічей, як сьогодні, зруйнувати ці стереотипи і змусити політиків заговорити по-іншому»,

звернувся до учасників Острозького клубу ректор Острозької академії Ігор Пасічник.

Учасники дискусії говорили про об’єднавчу роль української історії. Вони зійшлися на думці, що знання правдивих сторінок історичного минулого — вагоме підґрунтя майбутніх якісних змін. За словами редактора відділу політики, одного з ініціаторів створення Острозького клубу Івана Капсамуна, який долучився до дискусії Skype-зв’язком:

Росія воює з нами не лише інформаційно, а й історично. «Коли газета „День“ проголосила 2015-й роком Ярослава Мудрого, то Росія у відповідь проголосила цей рік роком Володимира. Вони приватизовують нашу історію. Ми повинні конкретно ставити перед собою завдання і розуміти, що Україна є правонаступницею Київської Русі. Коли ми матимемо опору, тоді зможемо зруйнувати стереотипи і протистояти зовнішньому ворогу. Останні події на Майдані продемонстрували, що люди готові об’єднуватися навколо ідеї побудови прогресивної країни. Модерна держава у поєднанні з національною ідентичністю — ось наша стратегічна лінія. На жаль, держава цю функцію не виконує. Тому відроджений Острозький клуб має робити певні зусилля у цьому напрямку»,

стверджує Іван Капсамун.

На думку студентів, вирішення внутрішньоукраїнських непорозумінь — справа не одного дня. Проблема зараз полягає у стратегічно правильному формуванні інформаційної політики, адже не має виникати питання про те, чи у нас громадянська війна, чи боротьба із зовнішнім агресором.

Під час дискусії молодь звернулася до проблеми паріотичного виховання української молоді, відсутність якого також породжує різноголосся серед представників Сходу і Заходу. Зокрема, студентка Донецького національного університету Анастасія Лавріщева, зауважила, що національна ідея, повага і любов до своєї країни мають бути пріоритетом виховання молодого покоління ще з дитячого садочка.

Як зазначила студентка Острозької академії Альона Поліщук, для того, щоб подолати стереотипи щодо жителів Сходу і Заходу й налагодити внутрішньоукраїнський діалог, має активізуватися передусім молодь. Вона вважає, що сучасне студентство, яке є надзвичайно мобільним, повинне створити таке інтелектуальне середовище, яке змогло б об’єднати наші цінності, думки й інтереси. Саме живе безпосереднє спілкування, а не отримання інформації через мас-медіа, може стати важливою відправною точкою позитивних зрушень у нашій країні.

«Добре, що українська молодь намагається вирішувати такі складні проблеми українського суспільства. У нашій державі фактично не існує громадянської освіти. Тому, як жити у соціумі залежить від кожного з нас. Острозький клуб — промовистий приклад того, як суспільство може самоорганізуватися і створити можливості для конструктивної комунікації»,

сказав модератор засідання Острозького клубу, завідувач кафедри політології Острозької академії Віталій Лебедюк.

Учасники Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді дійшли висновків, що шлях до нашого об’єднання і порозуміння — це не створення міфу, а формування цінностей, які були зароджені під час Революції гідності. Якщо українці виховуватимуться на них, то нас однозначно чекають позитивні перспективи.

Після жвавого обговорення учасники відвідали урочисте відкриття виставки та церемонію нагородження переможців І Міжнародного конкурсу репортерської фотографії «LifePressPhoto». Також студенти-гості побували на екскурсії Острозькою академією.

Теги: Острозька академія, Острозький клуб інтелектуального спілкування молоді, Газета "День", LifePressFoto