Оксана Забужко і гурт «Тельнюк: Сестри» в Острозькій академії

07.03.2014

У Національному університеті «Острозька академія» шостого лютого відбулася творча зустріч із письменницею, літературознавцем, публіцистом Оксаною Забужко і музичним гуртом «Тельнюк: Сестри».

Із Оксаною Забужко студенти говорили про сучасні події в Україні і світі, вплив «забутих секретів» історії на наше сьогодення, літературні погляди і смаки письменниці.

«Те, що відбувається зараз з нашою Україною, і те, що відбувається з цілим людством — нами ще сповна не усвідомлено. Людство знову повторює 30-ті роки ХХ століття. Тепер ми розуміємо все те, що читали в багатьох томах нашої історії, ми розуміємо людей, які пережили тоталітаризми», — зазначила Оксана Забужко. — «Україна упродовж двадцяти років намагалася вдавати, що все вже пройшло, і тих авгієвих нечищених стайней уже нема. Ми поверх сінцем притрусили, жовто-блакитний прапор на напівзруйновані радянські фасади повісили і живемо так, наче нічого й не було... Насправді ж ця епоха — переломова. Епоха, коли трястиме не лише Україну, а й все людство. Все, що зараз відбувається — це остаточний фінал Радянського Союзу. Те, що лишилося від того дракона, метастазувало всі ці двадцять років до тієї фази, коли вже форма неототалітарного божевілля почала загрожувати всьому людству. Коли я була у вашому віці, за таким самим сценарієм події відбувалися в Литві. Моє покоління припало до телеекранів і дивилося, що ж відбувається із Литвою, яка оголосила незалежність. Через півроку Радянський союз таки розпався. Ну і цим разом у них нічого не вийде. Тепер вам переживати епоху тектонічних змін, загальне цивілізаційне перезавантаження».

Оксана Забужко також наголосила, що за будь-яких умов треба читати книжки, вчитися і тим самим підтримувати основну базову тканину життя, на якій тримається світ.

Письменниця розповіла про дружбу з Юрієм Шевельовим, якого вважає одним із найвидатніших мислителів ХХ століття. Книгу «Вибране листування на тлі доби: 1992-2002 рр. О. Забужко, Ю. Шевельов» називає документом доби, книгою, яка читається, як роман в листах.

У своїх художніх творах Оксана Забужко досліджує внутрішній світ жінки. За її словами, ХХІ століття буде «жіночим», оскільки перезавантаження цивілізації дасть великий приплив жінок у соціальні сфери. Цього року, наприклад, усі головні літературні європейські премії отримали жінки.

«Я вірю в те, що світ не абсурдний, що він створений за певним дизайнерським планом, і кожен із нас має свою нішу у ньому. Я бажаю кожному з вас знайти оту свою „точку“ і вірно її триматися. Щось зміниться тільки тоді, коли змінимося ми самі. Все насправді тільки починається. Тримаймося!»

Творча зустріч продовжилася виступом гурту «Тельнюк: Сестри». Їхню творчість Оксана Забужко вважає новим словом в українській музиці. Вони представили студентській аудиторії проект «Дорога зі скла», створений на основі поезій Оксани Забужко, а також виконали кілька пісень на слова Тараса Шевченка.

Оксана Забужко порадила студентам: «Читайте Шевченка, бо це й справді такі довготермінові програми суспільного розвитку, які дадуть вам безпомилковий орієнтир у будь-якому морі, у будь-якій індустрії брехні і віртуальних реальностях. Ми всі зараз знаходимося в дезорієнтації, не можемо визначити, де правда, а де брехня. Єдиний орієнтир — це внутрішнє відчуття. Воно формується хорошою школою, культурною базою, релігією. Я дуже рада, що в цьому закладі вас вчать за Шевченковим заповітом. Дай вам Боже мудрості!»

Оксана Забужко і гурт «Тельнюк: Сестри» в Острозькій академії Оксана Забужко і гурт «Тельнюк: Сестри» в Острозькій академії Оксана Забужко і гурт «Тельнюк: Сестри» в Острозькій академії Оксана Забужко і гурт «Тельнюк: Сестри» в Острозькій академії Оксана Забужко і гурт «Тельнюк: Сестри» в Острозькій академії

Теги: зустріч, Забужко