В Острозькій академії презентували вишитий «Кобзар» Тараса Шевченка

10 жовтня 2013

У Національному університеті «Острозька академія» дев’ятого жовтня відбулася презентація унікальної книги — вишитого «Кобзаря» Тараса Шевченка. Двом рівненським майстриням Олені Мєдвєдєвій і Анні Тимошок відтворити влансними руками перше видання безсмертної книги України. Так, вони розробили схеми, а згодом — повністю вишили усі вісім творів, що ввійшли до «Кобзаря» 1840-го року. Варто зауважити, що твори вишиті мовою оригіналу. Збережено абсолютно всі авторські знаки. Крім того, майстрині помістили у книгу ручної роботи шість малюнків Тараса Шевченка. Зізнаються, що найважче було працювати саме над ілюстраціями, адже перевести картини у схеми для вишивки, підібрати кольори, які б сповна відображали Шевченкову гаму, не так уже й просто. Майстрині обрали для книги ті малюнки, які належать до періоду ранньої творчості поета. Найцікавіші, і разом з тим, найскладніші — портрет молодого Тараса, «Катерина» і маловідома робота «Визволення Петра Апостола з темниці», що має символізує визволення Шевченка з кріпацтва.

Цікаво, що книга вишита на матеріалі, який в народі називають «диким льоном». Метод вишивання — стебнівка. Майстриням удалося максимально стилізувати «Кобзар» ручної роботи під стародрук.

«Передусім, ми намагалися створити креативну книгу. Спочатку ми вишивали ілюстрації до українських казок, виготовляли бурштинові книжки. До речі, ці та інші роботи можна було побачити на виставці у Музеї книги в м. Острозі, — зауважила пані Олена. — Згодом виникла ідея створити щось грандіозніше. Тим паче, що наступного року Україна відзначає 200-річчя від дня народження великого Кобзаря. Загалом, над втіленням цієї ідеї в життя ми працювали рік».

Майстрині поділилися зі студентами невеличким секретом — результати своєї наполегливої праці хочуть представити на розсуд журі Шевченківської премії. А поки Україна продожує по-новому знайомитися із дещо незвичайним «Кобзарем». Уже скоро вишиту книгу побачать відвідувачі Музею книги і друкарства у Києві, Музею Тараса Шевченка, виставкових залів Рівненського краєзнавчого музею.