В Острозькій академії презентували проект «Поєднання через важку пам’ять»

19 червня 2013

В Острозькій академії 18 червня відбулася презентація польсько-українського проекту «Поєднання через важку пам’ять». Консул Республіки Польща в Луцьку Кшиштоф Савіцкі зауважив, що ідея проекту зародилася ще в 2008 році. Його мета — знайти точку перетину різних поглядів на Волинську трагедію 1943 року. Зараз багато говорять про ті конфлікти, що існували між поляками й українцями під час війни, однак ми мало знаємо про співпрацю і взаєморозуміння звичайних людей у ці страшні роки.

У проекті брали участь українські та польські студенти, які впродовж двох тижнів влітку 2012 року працювали на території волинських сіл та сіл Люблінщини, записували спогади свідків Волинської трагедії 1943 року. Група з двадцяти молодих поляків та українців відвідала понад 50 населених пунктів і зібрала близько 150 розповідей. У результаті учасники проекту під патронатом Кшиштофа Савіцкі видали книгу, змонтували кілька відеороликів, систематизували сотні фотознімків.

Координатор проекту Олександра Зінчук наголосила, що ми не повинні вивчати історію тільки за архівними документами, а намагатися знайти «живу» минувшину, «живі» свідчення: «Проект „Поєднання через важку пам’ять. Волинь 1943“ — це перший такого типу спільний документаційний і, водночас, символічний задум, в якому зустрілися два покоління, тим більше — польсько-українське. Я вірю в те, що він може стати прикладом доброї практики для інших інституцій чи людей». Олександра Зінчук сподівається, що студенти Острозької академії також долучаться до проекту, а, отже, зможуть зібрати чимало історичного матеріалу на Острожчині.

Ректор Острозької академії Ігор Пасічник і проректор з навчально-наукової роботи Петро Кралюк подякували гостям за значний внесок, який вони зробили в історію України. Петро Кралюк наголосив на тому, що ця книга є ще одним кроком у польсько-українському історичному порозумінні, адже два народи зі спільними коренями повинні мати спільно осмислену історію.

В Острозькій академії презентували проект «Поєднання через важку пам’ять» В Острозькій академії презентували проект «Поєднання через важку пам’ять»