24 листопада 2012

У Національному університеті «Острозька академія» 22 листопада кафедра гендерних досліджень та кафедра культурології та філософії організували щорічний круглий стіл на тему «Гендер та філософія: гендерні студії у філософських науках».

Цьогоріч обговорювали актуальні питання місця гендерних досліджень у філософських науках. У вітальному слові декан гуманітарного факультету Василь Жуковський зазначив: «Гендер потрібно вивчати, і це справді проблема для науки. Навіть серед дослідників не всі розуміють, що таке гендер... Гендер — це ємке і мало зрозуміле поняття...».

Учасників круглого столу привітав також завідувач кафедри культурології та філософії Микола Зайцев, зокрема він акцентував увагу на актуальності теми та закоріненості європейських цінностей у чоловічому та жіночому началах. Жваве обговорення викликала доповідь кандидата філологічних наук, доцента кафедри англійської мови та літератури Лідії Зелінської. Доповідач зосередила увагу на українській, російській та польській літературних традиціях.

Також учасники обговорили філософські дослідження Сімони де Бовуар, Мішеля Фуко, Юлії Крістєвої, Люсі Іригарей, що значною мірою вплинули на розробку ідей статі у сучасній філософській традиції. Доповіді викликали низку питань та тривале обговорення. Свої думки з приводу філософського аналізу статі висловили викладачі кафедри культурології та філософії Максим Карповець й Дмитро Шевчук.

Одна із організаторів круглого столу, завідувач кафедри гендерних досліджень Марія Петрушкевич наголосила на необхідності наукових дискусій щодо сутності гендеру, перспектив його досліджень у сфері гуманітарних наук. «Завдання науковців — коректно використовувати категорії гендеру для об’єктивних наукових досліджень, оскільки питання статі завжди є актуальними і піддаються політизації та різноманітним маніпуляціям», — зазначила Марія Петрушкевич.

Із аудіозаписами доповідей можна ознайомитися на сайті Культурологія в НаУ ОА.

В Острозькій академії обговорили проблеми гендерних студій у філософських науках В Острозькій академії обговорили проблеми гендерних студій у філософських науках