В Острозькій академії відзначають 200-річчя з дня народження Антоніни Блудової

07.05.2012

В травні виповнюється 200 років з дня народження Антоніни Дмитрівни Блудової, відомої російської громадської та освітньої діячки, засновниці жіночого училища ім. Д. Блудова у м. Острозі.

Блудови — російський дворянський рід. За сімейними переказами засновником роду був Блуд Івещій (Іона), боярин і воєвода Київського князя Ярополка Святославича. У XVI-XVII ст. Блудови служили воєводами, були московськими дворянами. З Рязанської гілки роду походить Дмитро Миколайович Блудов (5 [16] .04.1785-19.02 [2.03]. 1864) відомий в Росії літератор, дипломат, державний діяч. Його дочка — Антоніна Дмитрівна Блудова (7.05.1812 — 9.04.1891) народилася в Стокгольмі, де Дмитро Миколайович Блудов, служив дипломатом. Надалі стала відомою особою в російській історії як письменниця, благодійниця. Отримала прекрасну домашню освіту, була знайома з О. С. Пушкіним, М. В. Гоголем, М. М. Карамзіним, В. А. Жуковським, М. Ю. Лермонтовим, К. С. Аксаковим, Ф. І. Тютчевим, С. С. Уваровим та ін. А. Блудова організувала у Санкт-Петербурзі впливовий салон слов’янофільського напряму. Підтримуючи ідеї батька про розвиток жіночої освіти, А. Блудова організувала в місті Острозі, на Волині, релігійно-освітнє Братство ім. Кирила і Мефодія, а при ньому — жіноче училище ім. Графа Блудова (в пам’ять про батька померлого в 1864 році). Братство і училище стали справою всього її життя.

Братство та училище засновувались в основному на кошти меценатів, яких залучала графиня, а також значних пожертв від неї самої. 25 травня 1865 року з дозволу міністра народної освіти училище розміщується в приміщеннях колишнього католицького монастиря капуцинів, ліквідованого в 1832 році. Протягом багатьох років існування училища його приміщення розбудовувались. Училище носило характер «закритого типу». Навчатись могли лише православні дівчата віком від 9 до 16 років. Після завершення навчання, учениці отримували звання «домашньої вчительки». Виховний процес в школі був поставлений на високому рівні. Дівчат виховували в дусі патріотизму та любові до своєї держави, а також глибоко віруючими людьми. Цьому сприяла і постійна релігійно-просвітницька діяльність братства.

Таким чином, діяльність А. Блудової об’єктивно сприяла культурному розвитку Острога, збереженню пам’яток старовини, пробуджувала інтерес до історії Острозького князівства. Видатний український історик і культурний діяч М. Максимович написав до А. Блудової відкриті «Листи про князів Острозьких», де розглядав генеалогію та діяльність представників цього князівського роду, а також відзначив важливість діяльності братства саме в Острозі — «славному місті».

Училище припинило свою діяльність в 1923 році, однак залишило свій слід в історії становлення та розвитку жіночої освіти в Російській імперії. Приміщення училища використовувались як навчальні заклади протягом усього ХХ ст. В 1994 році в них розмістилась відроджена Острозька академія — нині Національний університет «Острозька академія». Історії училища присвячена окрема експозиція університетського музею, в якому зберігається і частина архіву братства.