Острозька академія експонує кращі зразки Петриківського розпису

01.03.2012

У виставкових залах підземної галереї Національного університету «Острозька академія» 28 лютого відкрилася виставка славетного Петриківського розпису, що представила кращі робити майстрів Центру народного мистецтва. Відвідувачі виставки мали можливість розглянути різноманітні види орнаментального та ажурного декорів, які представлені здебільшого на «мальовках» — малюнках на тонкому папері, що виконуються аніліновими фарбами. Саме в селищі Петриківка, що на Дніпропетровщині, такий розпис оформився у малярський вид мистецтва, раніше ж він використовувався лише у настінному розписі чи зовнішньому оздобленні хатнього інтер’єру.

Виставку відкрито за ініціативи асоціації «Україна-Франція», з якою постійно співпрацює Міжнародний відділ Острозької академії. «Петриківка завжди залишається модерним видом мистецтва, бо вона вписується в будь-яку епоху. — говорить віце-президент цієї асоціації, куратор виставки Павло Ротар. — Звичайно, час вносить свої корективи — змінюються орнаменти, вдосконалюються технічні засоби для розпису, але незмінним залишається ідейне наповнення Петриківки. Українці могли б значно краще розвивати Петриківські традиції, використовуючи їх не лише у малярстві, а й поліграфії, фарфоро-фаянсовій і текстильній промисловостях».

На сучасному етапі розвитку Петриківського розпису поряд із відтворенням традиційних візерунків і народних мотивів мають місце й авторські роботи. За словами двох майстринь, чиї картини експонуються в галереї, Ірини Кібець та Ліни Скляр, найважливішими моментами у створенні петриківських композицій є індивідуальне бачення природи та вміле використання підручних матеріалів для розпису. Студенти Острозької академії мали унікальну можливість спробувати себе у малярській справі і власноруч створити малюнок у стилі Петриківського розпису. Учасники майстер-класу засвоїли найпростішу техніку розпису.

Наразі Петриківський розпис вважається одним із небагатьох видів сучасного мистецтва, яке має стародавнє коріння. Схожі виставки систематично діють не лише в Україні, але й за кордоном. Виставка Петриківського розпису в Острозькій академії триватиме упродовж наступного місяця.

Острозька академія експонує кращі зразки петриківського розпису Острозька академія експонує кращі зразки петриківського розпису