Прем’єра драми-казки Зірки Мензатюк «Дочка Троянди» в Острозькій академії

24.02.2012

На запрошення кафедри української мови та з ініціативи керівника студії-театру «Слово» Любові Черухи 23 лютого до Національного університету «Острозька академія» приїхала українська дитяча письменниця, лауреат премії ім. Лесі Українки Зірка Мензатюк.

З нагоди щорічного святкування Міжнародного дня рідної мови викладачі кафедри української мови, студенти гуманітарного факультету та факультету романо-германських мов, а також школярі підготували театралізовану виставу «Дочка Троянди» за однойменною драмою-казкою Зірки Мензатюк. Режисерами-постановниками вистави на дві дії стали викладачі кафедри української мови Віталій Максимчук та Любов Черуха. Упродовж вистави, у якій порушуються проблеми рідної мови та національної ідентичності, перед глядачем розкривається історія талановитої дівчинки, яку змушують віддавати перевагу успіху та неправді, відректися від власних традицій, забути мову, а отже втратити душу. «Втрата мови — це найгірша із людських трагедій», — вважає авторка тексту.

Зірка Мензатюк приїхала до університету на перший театральний показ власного твору. Письменниця під час візиту зазначила, що для неї це велика приємність перебувати у найдавнішій академії всіх слов’янських країн. «Це дуже особливе місце і мені надзвичайно приємно, що моя „Дочка Троянди“ ожила і заговорила саме тут, — ділиться враженнями Зірка Мензатюк. — Я дуже дякую усім виконавцям ролей. Я просто захоплена, як актори створили і донесли образи всіх моїх героїв». По завершенні фінальної сцени Зірка Мензатюк розповіла гостям вечора історію створення казки, яка, за її словами, базується на реальних подіях. Окрім того, письменниця відповідала на всі запитання глядачів.

Завідувач кафедри української мови, професор Іван Хом’як привітав письменницю, лауреата премії ім. Л. Українки Зірку Мензатюк зі сценічним дебютом її драми-казки в Національному університеті «Острозька академія».

«Дитячі твори або українська література загалом, — коментує професор Іван Хом’як, — це — велика справа для самоутвердження української мови як рідної, державної. Коли твір ще й у формі вистави, у якій порушуються мовні проблеми, то це має подвійну цінність. У сьогоднішній постановці можна було побачити, що мова справді є основою нашого життя, нашої культури. Реакція глядачів свідчить, що драма-казка „Дочка Троянди“ вразила кожного. Вистава спонукає задуматися, проаналізувати свою позицію щодо мови, і, звісно, об’єднує. Сьогодні на театральному вечорі в Острозькій академії об’єднуючим фактором для студентів різних курсів, факультетів та спеціальностей стала саме любов до рідного слова».

Примітно, що спеціально до приїзду Зірки Мензатюк в Острозі видали перший екземпляр книги «Дочка Троянди», ілюстрований художніми роботами Ірини Думіч, студентки 2 курсу спеціальності «літературна творчість». Перший примірник із підписами усіх акторів подарували авторці драми — Зірці Мензатюк.

Прем’єра драми-казки Зірки Мензатюк «Дочка Троянди» в Острозькій академії Прем’єра драми-казки Зірки Мензатюк «Дочка Троянди» в Острозькій академії