В Острозькій академії започатковано стипендію імені Наталії Даниленко

16.01.2012

Ректорат Національного університету «Острозька академія» ухвалив рішення започаткувати вручення щорічної стипендії імені Наталії Даниленко для студентки (аспірантки) університету за значні успіхи у навчальній, науковій та громадській діяльності.

Ім’я пані Наталії, яка відійшла у вічність наприкінці 2011 року, назавжди вписане в історію відродження Острозької академії. Наталія Даниленко була щирим другом та меценаткою університету. Співпраця з нею розпочалася із низки презентацій, які пані Наталія організувала в Острозькій академії за результатами курованих подружжям Даниленків проектів. Нагадаємо, що Острозькій академії було подаровано портрет Гальшки Гулевичівни — фундаторки Києво-Могилянської академії, визнаний одним із найкращих на конкурсі, спонсорованому пані Наталією. Подібною ідеєю пані Наталія запалила й острожан, і в результаті коштом родини Даниленків було проведено конкурс на кращий портрет княжни Гальшки Острозької — фундаторки Острозької академії ХVІ ст., у якому взяли участь художники з різних куточків України.

Одними із найяскравіших подій в Острозькій академії, які ініціювала та матеріально фундувала пані Наталія разом зі своїм чоловіком Іваном Даниленком, були щорічні конкурси наукових студентських робіт під загальною назвою «Шанувати минуле — будувати майбутнє». Тематика конкурсів охоплювала українські народні традиції, роль жінок в історії України, боротьбу УПА та акцію «Вісла», колективізацію на західноукраїнських землях, діяльність Української Повстанської та Радянської армій на території України, долю українських остарбайтерів під час воєнних лихоліть тощо. Як стверджує ректор Національного університету «Острозька академія», професор Ігор Пасічник, результати цих конкурсів не тільки стимулювали студентів до наукових розвідок, а й мали значний виховний потенціал, сприяли становленню громадянської ідентичності молоді, їх національної самосвідомості, патріотизму, гордості за свою історію. На підбитті підсумків наукових конкурсів студенти-переможці не тільки отримували грошові премії, а й мали можливість поспілкуватися з непересічними людьми, запрошеними пані Наталією.

Крім цього, Наталія Даниленко підтримувала й діяльність Інституту української діаспори в Острозькій академії. Ця підтримка виражалася як матеріальною допомогою, так і її особистою участю у наукових форумах. Зокрема пані Наталія як представник СФУЖО презентувала доповідь «Українські жіночі організації в діаспорі та Україна» на ІІІ Міжнародній конференції «Українська діаспора: проблеми дослідження».

Відомо, що значну частину своєї праці подружжя Даниленків докладало до здійснення наукових проектів із питань історії та культури України. В Острозькій академії за особистої участі пані Наталії відбувалися цікаві презентації їх результатів, зокрема, наукових видань «Холмщина і Підляшшя» (1997) та «Українки в історії» (2004).

Також Наталка Даниленко матеріально підтримувала навчання обдарованої студентської молоді Острозької академії. «Мої незрячі батьки жили дуже бідно, і мені здавалося, що злидні зроблять з мене потвору. Наталія Даниленко почала матеріально допомагати нам. Щомісячно я отримувала від неї стипендію. А ще вона подарувала мені комп’ютер, який був дуже необхідний в навчальному процесі. Наталія Даниленко постійно твердила мені про те, що я повинна стати сильною та самодостатньою людиною, яка зможе змінити ситуацію в нашій державі на краще. Я завжди пам’ятаю її настанови про те, якщо ми, українці, будемо небайдужі, то буде в нас майбутнє. Пані Наталія часто говорила про те, що молодому поколінню потрібно докласти максимум зусиль, щоб наша держава стала могутньою, самостійною, соборною», — розповідає випускниця Острозької академії Лідія Саливонюк.

За високі особисті заслуги у відродженні української національної освіти, культури та духовності, а також роль у розбудові Національного університету «Острозька академія» пані Наталія Даниленко була обрана Почесним членом Острозького академічного братства з врученням їй академічної мантії та диплому. Окрім того, її було нагороджено медаллю «Князь Василь-Костянтин Острозький» відповідно до рішення вченої ради університету.

Спудеї та викладачі Острозької академії завжди з нетерпінням очікували зустрічей з пані Наталією, які залишали неповторний слід у душі... Наталія Даниленко вічно житиме у їх серцях.