Острозька академія – найпотужніший центр природознавчої науки в Східній Європі

16 грудня 2011

Нещодавно дослідницька група, очолювана професором Національного університету «Острозька академія» Петром Кралюком, завершила опрацювання двох творів із наукової спадщини відомого астронома, математика й лікаря доби Відродження Яна Лятоша (1539 — 1608 рр.), який провів останні роки життя в Острозі. Зокрема, вченими підготовлено до друку твори «Прогностикон» (Краків, 1594 рік), а також «Пересторога» (Краків, 1598 рік) та здійснено їх переклад українською. Результати дослідження разом з перекладами планується опублікувати у вигляді монографії.

Дослідники з’ясували, що у своїх астрономічних трактатах Ян Лятош використовував спадщину Юрія Дрогобича (1450 — 1494 рр.) — видатного українського мислителя, який популяризував на Заході арабське природознавство (праці Абу Машара аль-Балхі, ібн Рушда та інших авторів), зокрема у Польщі. Вважається, що твори Дрогобича стали відомі на його батьківщині саме завдяки Яну Лятошу, який міг привести їх із Кракова до Острога.

Відтак, завдяки Яну Лятошу та іншим ученим тих часів, Острозька академія XVI — ΧVII століть була ще й найпотужнішим центром природознавчої науки на теренах Східної Європи.