6 листопада — День народження ректора Острозької академії XVI століття

03.11.2011

Національний університет «Острозька академія» 6 листопада відзначає День народження ректора Острозької академії XVI століття, відомого церковного і культурного діяча Кирила Лукаріса.

Він народився в 1572 році на острові Кіпр. Впродовж дванадцяти років навчався в місті Кандії під керівництвом Мелетія Власта. Пізніше переїхав до Венеції, а в 1588–1594 рр. навчався в Падуї. Навчаючись там в 1588–1593 рр., здобув ґрунтовні знання з давньогрецької, італійської та латинської мов, діалектики, риторики, метафізики, етики, прослухав курс лекцій Галілео Галілея.

Після закінчення навчання займав різні церковні становища. У сані протосингела був направлений до Речі Посполитої, вірогідно, в 1594 році. У цьому ж році прибув до Острога. Тут Кирило Лукаріс розгорнув активну освітньо-викладацьку та перекладацьку діяльність, а пізніше зайняв посаду ректора.

У жовтні 1596 р. разом з Єпископом львівським Гедеоном Балабаном та князем Василем-Костянтином Острозьким брав участь у діяльності Берестейського собору, як екзарх Александрійського патріарха.

Наприкінці 1597 р. — на початку 1598 р. виїхав до Західної Європи, де навчався в університетах Віттенберга й Женеви. У 1600–1621 рр., будучи Александрійським патріархом, продовжував опікуватись православною церквою Речі Посполитої. Висловив підтримку створенню культурно-освітнього центру в Дерманському монастирі. З 1621 р. до 1638 р. (з перервами) був Константинопольським патріархом. Перебуваючи на цих посадах, він підтримував тісні зв’язки з Україною, приділяв велику увагу розвитку української освіти, затвердив Луцьке братство та статути братських шкіл у Луцьку і Києві. В 1627 заснував друкарню у Константинополі.

У 2012 році Острозька академія святкуватиме 440 років із Дня народження Кирила Лукаріса.