Історія та сучасність українського національного руху стали темою для чергової конференції в Острозі

02 лютого 2009

У Національному університеті «Острозька академія» 30 січня за підтримки Конгресу українських націоналістів та Центру досліджень визвольного руху відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Український національний рух: історія та сучасність», присвячена 80-річчю від дня заснування Організації українських націоналістів та 100-річчю від дня народження Степана Бандери.

Під час пленарного засідання учасників конференції привітали проректор з навчально-виховної та наукової роботи Острозької академії, професор Петро Кралюк, перший заступник міського голови Острога Олександр Корнійчук, голова Острозької районної ради Інна Гвізда, голова ВО «Свобода» Олег Тягнибок, голова Острозької районної організації Конгресу українських націоналістів Ярослав Калька, член братства ветеранів ОУН-УПА Євген Жолебняк та внук Степана Бандери, журналіст Степан Бандера.

Із науковими доповідями виступили завідувач кафедри історії Національного університету «Острозька академія», доктор історичних наук, професор Володимир Трофимович, завідувач кафедри міжнародних відносин Київського славістичного університету, доктор історичних наук, професор Ігор Іллюшин, завідувач кафедри оперативного мистецтва та історії спецслужб Національної академії служби безпеки України, доктор історичних наук, професор Дмитро Веденєєв, професор кафедри економічної теорії та історії Національного аграрного університету (м. Біла Церква), доктор історичних наук, професор Галина Стародубець та ін.
Згодом відбулася презентація видання «Життя і діяльність Степана Бандери: документи і матеріали», упорядником і відповідальним редактором якого є М. Р. Посівнич. Протягом дня в актовій залі Острозької академії діяла виставка одностроїв УПА.

Також під час конференції відбулося нагородження учасників конкурсу «Український національно-визвольний рух. До 80-річчя ОУН та 100-річчя від дня народження Степана Бандери», зініційованого заступником голови Світової федерації українських жіночих організацій, відомою громадською діячкою серед української діаспори Наталією Даниленко. Перше та друге місця в номінації «Краща наукова робота» зайняли відповідно студент магістеріуму спеціальності «історія» Віталій Бондарчук та студент п’ятого курсу цієї ж спеціальності Андрій Стрижак. Петро Кралюк вручив переможцям грошові нагороди.

«Справа в тому, що не одне десятиліття і діяльність провідника ОУН – Степана Бандери, і  діяльність самої організації або ж замовчувалась, або ж спотворювалась, або ж фальсифікувалася. І тільки з проголошенням державної незалежності України українські історики, які проживали в колишньому Радянському Союзі, почали відтворювати ці героїчні і водночас драматичні сторінки нашого народу. Це українська історія, тому нам досить важливо розібратися в її складних сторінках, які освячені кров’ю попередніх поколінь – кращих борців за свободу і незалежність України. Сьогодні історична наука докладає значних зусиль, аби заповнити білі плями в історії українського національно-визвольного руху, про що свідчить проведення й нашої конференції», – стверджує організатор конференції, завідувач кафедри історії Національного університету «Острозька академія», професор Володимир Трофимович.

За результатами конференції буде видано збірник, який вміщуватиме доповіді учасників і стане корисним для істориків та усіх тих, хто цікавиться дослідженнями українського національно-визвольного руху.